Jakie dokumenty są potrzebne do aktu notarialnego?
Zastanawiałeś się kiedyś, jakie niezbędne dokumenty są wymagane, aby zbyć nieruchomość? Po przeczytaniu tego artykułu z pewnością będziesz już wiedział/a.
W Polsce sprzedaż nieruchomości jest czynnością prawną realizowaną przez osobę zaufania społecznego, jaką jest notariusz. Przeprowadzenie transakcji sprzedaży nieruchomości, wymaga od sprzedającego przedłożenia dokumentów kupującemu a następnie przekazania ich notariuszowi świadczących, że zbywający jest właścicielem nieruchomości, którą chce sprzedać.
Często jest tak, że podstawą nabycia jest uzyskiwana poprzez postanowienie sądu o nabyciu spadku, może też być akt poświadczenia dziedziczenia.
Reasumując możemy mieć sytuację, gdzie sprzedający należy do najbliższej rodziny i oferuje sprzedaż nieruchomości. Jednak jeszcze nie otrzymał potwierdzenia tego, że jest właścicielem nieruchomości.
Pamiętaj warto być ostrożnym i wymagać od kupującego potwierdzenia wszystkich ustnych oświadczeń.
- Brak obciążenia kredytem hipotecznym - jeśli obciążenie jest w IV dziale, to wymagamy zaświadczenia o saldzie zadłużenia bądź dokumentu potwierdzającego całkowitą spłatę zadłużenia jednocześnie zezwalającego na wykreślenie takiego wpisu.
Pamiętaj, że w dziale IV może być też wpisana firma bądź osoba fizyczna.
- nieruchomość nie jest obciążona służebnościami, zdarza się, że nieruchomości są obciążone służebnością wtedy warto mieć tego świadomość,
- kolejną istotną rzeczą są wszystkie zadłużenia np.: zadłużenie w spółdzielni mieszkaniowej, urzędzie skarbowym, ZUS-ie,
- udostępnienie numeru księgi wieczystej jest dobrą praktyką, aby zrobić pierwszy krok dotyczący weryfikacji nieruchomości, możemy to zrobić wpisując do przeglądarki link:
EUKW - Prezentacja Księgi Wieczystej (ms.gov.pl)
Następnie wpisujemy w puste pola numer księgi wieczystej.
Jak sprawdzić księgę wieczystą możesz przeczytać tutaj.
Następną rzeczą jest potwierdzenie własności, że nieruchomość należy do konkretnej osoby poprzez dostarczenie notariuszowi dokumentów takich jak:
- akt notarialny - w przypadku nabycia zbywanej nieruchomości na rynku pierwotnym bądź wtórnym,
- przydział lokalu mieszkalnego,
- zaświadczenie o przekształceniu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w spółdzielcze własnościowe prawo,
- akt darowizny - w przypadku wejścia w posiadanie nieruchomości w drodze darowizny,
- akt poświadczenia dziedziczenia w sytuacji otrzymania nieruchomości w spadku,
- postanowienie sądu o nabyciu spadku na podstawie ustawy.
Tutaj warto wiedzieć, że w przypadku nabycia nieruchomości w drodze darowizny bądź spadku właściciel bądź właściciele takiej nieruchomości powinni przygotować dokument wydany przez Urząd Skarbowy z informacją, że wszelkie podatki i opłaty z tytułu dziedziczenia czy spadku zostały uregulowane bądź, że podatek nie był należny lub się przedawnił. Urząd skarbowy przed wydaniem zaświadczenia będzie wymagał od zbywających złożenia wniosku SD-Z2, co może wydłużyć cały proces.
Pamiętaj, że prawo w zakresie podatku od spadków i darowizn obowiązuje od 2007 r.
Z tego wniosek, że jeśli nabycie miało miejsce przed 2007r. to zaświadczenie będzie zbędne.
Na pewno zauważyłeś różnicę między mieszkaniem, domem, działką czy gospodarstwem rolnym.
Te różnice powodują, że do ich zbycia potrzebne są różne dokumenty - dokumenty i zaświadczenia wydane przez Urząd Gminy bądź Urząd Miasta oraz przez różne departamenty tych urzędów.
- zaświadczenie o braku objęcia działek uproszczonym planem urządzenia lasu,
- zaświadczenie potwierdzające, iż na terenie miasta nie wyznaczono obszarów rewitalizacji oraz nie ustanowiono specjalnej strefy rewitalizacji,
- zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w planie miejscowym/o kierunkach zagospodarowania przyjętych w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego,
- wypis / wyrys z ewidencji gruntów i lokali,
- kopia mapy zasadniczej,
- zgoda od Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na nabycie nieruchomości rolnych powyżej 1 ha przez osobę nie będącą rolnikiem.
Powyższe dokumenty mają na celu potwierdzenie, że dane zbywanej nieruchomości zawarte w rejestrze gruntów są zgodne z danymi ujętymi w księdze wieczystej tej nieruchomości.
Mapa zasadnicza pozwoli na identyfikację uzbrojenia terenu np.: linia elektroenergetyczna, sieć gazowa, kanalizacja i woda oraz budowle naziemne, drzewa, krzewy.
Mapa ewidencyjna gruntów pozwala na sprawdzenie granic nieruchomości, numerów działek, oznaczenia użytków.
Wypis z rejestru gruntów pozwoli sprawdzić klasy gruntów tzw. bonitacyjne.
Zaświadczenie o braku planu urządzenia lasu pozwoli na rozwianie wątpliwości że grunt to działka leśna.
Jak widzisz powyżej, dokumentów jest sporo. Często droga do ich uzyskania jest długa.
Dokumenty, o których była mowa umożliwią szybką transakcję i dadzą Tobie pewność, że transakcja jest przejrzysta i bezpieczna.
Pamiętaj również, że brak konkretnego dokumentu może uniemożliwić zbycie nieruchomości, więc warto o to zadbać wcześniej bądź uwzględnić je w treści umowy przedwstępnej.