Jaki projekt wybrać? Projekt z katalogu czy indywidualny?

ModernHouse 2023-09-06

Projekt budowlany to bardzo ważny dokument, który służy Tobie, wykonawcom oraz kierownikowi budowy. Jest potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę, kredytu oraz zarządzania poszczególnymi etapami, aby finalnie zapewnić Ci spokój i zadowolenie z posiadanego domu. Pomimo dużego wyboru projektów gotowych w internecie i konkurencyjnych cen w stosunku do projektu wykonanego przez projektanta, warto przemyśleć swoją decyzję i podjąć świadomy wybór.

Pamiętaj, że gotowy projekt jest jak garnitur w sklepie. Jest skrojony według szablonu i zawsze znajdzie się  jakieś niedociągnięcie bądź rzecz, z którą musimy się pogodzić.
Znalezienie idealnego projektu z katalogu zajmie tobie dużo czasu, może to być liczone w tygodniach, a nawet miesiącach dla wymagających. W istocie projektu indywidualnego jest to, że nie musisz iść na kompromisy chyba, że fizycznie konstrukcja budynku tego nie wytrzyma.

Zadaj sobie pytanie czy masz na to czas?
Oczywiście, jak się domyślasz, projekty z katalogu są tylko ofertami projektów.
Taki projekt musisz również zaadoptować pod swoją działkę. Znaczy to, że i tak prawdopodobnie zgłosisz się do lokalnego architekta w celu adaptacji projektu. Lokalny architekt dobrze zna miejscowe plany zagospodarowania terenu oraz ma kontakty w lokalnych urzędach, co znacznie przyśpieszy cały proces adaptacyjny oraz wpłynie na szybkie uzyskania pozwolenia na budowę.
Reasumując, może się okazać, że projekt indywidualny kosztowałby tyle samo, co poprawki projektu z katalogu przy mniejszym zaangażowaniu czasu.

Większość osób korzysta z architekta, który robi adaptację projektu katalogowego na zasadzie „naniesienia” projektu na działkę według ustaleń z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego bądź decyzji o warunkach zabudowy działki. Oczywiście często wprowadza także dodatkowe zmiany w projekcie. Im więcej zmian, tym adaptacja kosztuję więcej. Głównym celem architekta jest zrobienie adaptacji w taki sposób, abyś otrzymał/a pozwolenie na budowę.

Wiele osób zapomina o tym że adaptacja projektu katalogowego powinna być przeprowadzona pod kątem błędów, nawet w projektach katalogowych mogą się wkraść błędy konstrukcyjne. Optymalizacja kosztów budowy również jest istotna. Często zdarza się, że projekty katalogowe mają przezbrojone fundamenty, każdy grunt jest inny, warunki geotechniczne na każdej działce mogą być różne. Przykładów można podać więcej np.:
więźba dachowa, zbędny słup-komin, można wprowadzić tańsze materiały o takiej samej charakterystyce. Pamiętaj również o tym, że jak będzie posadowiony dom względem stron świata zweryfikuje jego charakterystykę energetyczną. Może się okazać że to co masz w projekcie odbiega od rzeczywistości tzn. wyliczenia są błędne, bo wszystko się zmieniło.

Architekt, który ma zleconą adaptację pracuje przede wszystkim nad otrzymaniem pozwolenia na budowę. Warto abyś zwrócił/a uwagę na to, że w przypadku indywidualnego projektu możesz nakreślić mu swoje oczekiwania, możecie skonsultować zalety i wady konkretnych rozwiązań bądź ich funkcjonalność.

Jak zatem wybrać odpowiedniego architekta?
Wyobraź sobie, że rekrutujesz architekta tak jak szef firmy rekrutuje pracownika.
Z takim założeniem, że jest to specjalista wysokiej klasy w swoim fachu.
Warto przygotować listę pytań dla projektanta. Zapytać się, jakie inwestycje, domy już projektował. Niezależnie czy poświęcisz 5 godzin czy 10 godzin na rozmowę ważne abyś podjął decyzje o rozpoczęciu współpracy z projektantem świadomie. Zwróć uwagę na to jak się czujesz podczas rozmowy. Powinieneś/aś przede wszystkim mieć dobry kontakt, przecież będziecie w najbliższym czasie ustalać wiele szczegółów, które zajmą wam mnóstwo czasu. Warto aby dobrze się wam rozmawiało i żebyś czuł/a się wysłuchany/a. Zasługujesz na to, aby projekt był stworzony idealnie pod kątem twoich potrzeb. Prawdopodobnie wcześniej będzie wiele pytań, wątpliwości. Jak to mówią,” kto pyta nie błądzi”, pytaj się więc o wszystko. Jak widzisz projekt indywidualny to również mnóstwo czasu. Projekt indywidualny to przede wszystkim doświadczenie architekta. Praktyk wie, co jest stosowane i w jaki sposób. Mądrze zadawane pytania pozwolą na twórcza pracę architekta, co sprawi, że projekt będzie dawał satysfakcję obu stronom.

Jak się domyślasz nawet projekt z błędami można wybudować.
Projekt będzie przecież sprawdzany jeszcze przez kierownika budowy.

Zadaj sobie pytanie: co dla Ciebie jest ważne?
Stres na budowie?
Przeróbki po wybudowaniu domu bo ktoś zapomniał o nich na etapie projektowania? Problemy z mediami?
Urządzenie terenu wokół domu.
Źle zaprojektowany wjazd czy brak miejsca na kosze na śmieci.
Przykładów jest bardzo dużo.
Oszczędność w przypadku budowy domu powinna być wypracowywana poprzez dobry projekt oraz kosztorys czy zarządzanie budową. W przypadku zmiany kolejności działania myśląc o pozornej oszczędności wpływamy na zaburzenie dalszych procesów całej inwestycji. Ma to szczególny, wpływ gdy budujemy pierwszy raz i jest to systemem gospodarczym.
Warto korzystać z zaufanych specjalistów na początku całej inwestycji.
Tutaj warto podsumować wszystko jednym cytatem.

„Istotą geniuszu jest poukładać rzeczy niezrozumiałe dla innych tak, aby mogli oni to wykonać ”.