Co to jest kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny w pigułce!
Kredyt hipoteczny najczęściej jest to wieloletnie zobowiązanie na rzecz banku, którego zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na rzecz banku kredytującego na prawie użytkowania wieczystego bądź prawie własności nieruchomości.
Kredyt hipoteczny to zbiór różnych rodzajów kredytów opartych o wpis w księdze wieczystej w dziale IV. Rozróżniamy kredyt mieszkaniowy, kredyt budowlany - hipoteczny, kredyt konsolidacyjny i pożyczkę hipoteczną.
Warto jak najwcześniej zacząć odkładać gotówkę na tzw. wkład własny, który obecnie wynosi 20%. Można go w niektórych przypadkach zmniejszyć do 10% oraz na koszty ponoszone na początku takie jak:
- prowizja banku za udzielenie kredytu,
- ubezpieczenie od utraty pracy,
- różne koszty transakcyjne i sądowe na rynku wtórnym to około 5 % ceny nieruchomości.
Reasumując dobrze posiadać kwotę w wysokości około 23-27% ceny nieruchomości.
Przypomnij sobie, czy kiedykolwiek miałeś problemy w spłacie swoich zobowiązań, chodzi dokładnie o zbudowanie pozytywnej historii kredytowej w BIK, „Biuro Informacji Kredytowej”. Będąc osobą, która ma dobrą historię kredytową stajesz się dla banków wiarygodny. Jeśli jednak przypominasz sobie, że miałeś jakieś zadłużenia, wezwania do zapłaty warto sprawdzić je i ewentualnie wyjaśnić.
Kolejną rzeczą jest zadbanie o swoją zdolność kredytową
Oczywiście, jak wiesz, najlepszą metodą oszczędzania jest zarabianie. Tutaj najważniejszą rzeczą jest nasza wypłata, którą otrzymujemy co miesiąc czy też przychód na podstawie KPiR (książka przychodów i rozchodów), gdy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą. Reasumując twoja zdolność kredytowa zależy w głównej mierze od przychodów oraz wydatków w twoim gospodarstwie domowym.
Zaciąganie zobowiązania na wiele lat pod przysłowiowy korek może być mieczem obosiecznym. Zazwyczaj ludzie, którzy działają według wcześniej wyznaczonego planu mają większą skuteczność w jego realizacji. Dobrze jest więc policzyć, na jaki kredyt Cię stać, jaką ratę jesteś w stanie zapłacić oraz jakie koszty pozakredytowe musisz ponieść. Te pytania warto sobie zadać wcześniej.
Czy warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego?
Skorzystanie z zaufanego doradcy może okazać się pomocne w zaoszczędzeniu mnóstwa czasu i pieniędzy. Na rynku mamy ponad 20 różnych banków, więc uzyskanie informacji w każdym może nam zająć kilka dni. Korzystanie z porównywarki może być bardzo mylące, gdyż porównywarka daje nam tylko wstępną ofertę. Banki używają również produktów np.: karta kredytowa, miesięczny wpływ środków na konto tytułem, „wynagrodzenia”, rachunek osobisty, itp. Są to produkty okołokredytowe, na które będziesz musiał wyrazić zgodę, aby skorzystać z konkretnej oferty banku. Jeśli dysponujemy wolnym czasem możemy samodzielnie zbadać oferty na rynku. Pamiętaj, że kredyt to produkt indywidualny. Warunki w niektórych bankach, pomimo atrakcyjnej oferty, mogą być dla Ciebie nieosiągalne do spełnienia.
Co zrobić gdy już wybierzesz kilka ofert, które najbardziej Cię satysfakcjonują?
Po analizie wszystkich dostępnych ofert według naszych możliwości i oczekiwań, skompletuj wymagane dokumenty i złóż do wybranych banków wnioski kredytowe.
Obecna praktyka mówi o złożeniu 3 wniosków kredytowych. Można się spotkać z działaniem, które ma na celu zabezpieczyć nas przed sytuacją, w której zostaniemy z odmową w trzech przypadkach. Możemy pierwszy wniosek skierować do banku, co do którego jesteśmy pewni, że otrzymamy pozytywną decyzję, następny wniosek do banku który ma najlepszą ofertę cenową, kolejny bank ma dać nam warunki jakich oczekujemy, np.: wcześniejsza spłata itp.
Po pozytywnej decyzji z banku zapoznaj się z umową kredytową i podpisz ją.
Oczywiście wypłata zależy od spełnienia warunków do uruchomienia kredytu.
Pamiętaj o warunkach, które masz spełniać np. wpłata 2000 zł na konto co miesiąc.
Każda oferta banku ma swoje różne warunki, warto je zapamiętać i spełniać, bo przecież podpisując umowę świadomie zgodziliśmy się na wszystkie jej zapisy.
Może się zdarzyć, że w przypadku braku spełnienia jakiegoś warunku bank podniesie nam marże, co wpłynie na wysokość spłacanej raty.