6 powodów, dla których warto kupić nowe mieszkanie

ModernHouse 2023-11-08

Każde mieszkanie posiada swoje wady i zalety, ale czy wiesz jakie korzyści płyną z kupna nowego mieszkania?

1. Kupując nowe mieszkanie jesteś zwolniony od podatku od czynności cywilnoprawnych (w skrócie oszczędzisz na podatku PCC).

2. Otrzymujesz również rękojmię za wady techniczne nieruchomości, bądź wady prawne.

3. Deweloper w ramach współpracy bardzo często oferuje bezpłatne miejsce parkingowe, montaż urządzeń sanitarnych tzw. biały montaż oraz udostępnia możliwość konsultacji z architektem wnętrz na wczesnym etapie, gdy nie ma ścian działowych i istnieje  możliwość ich przesunięcia wedle własnych preferencji w cenie zakupu mieszkania.

Czasami można trafić na dobrą cenę promocyjną

4. Remont starego mieszkania jest droższy niż nowego.
Głównymi czynnikami, które wpływają na niższy koszt remontu nowego mieszkania to: nowa instalacja elektryczna, nowa instalacja wodno-kanalizacyjna, stolarka okienna i drzwiowa, grzejniki, równe posadzki, nowy tynk. To są elementy, o których musimy pomyśleć w przypadku remontu mieszkania używanego.
Pamiętaj również, że mieszkanie jest już gotowe i przystosowane do prac wykończeniowych. Prace związane z wyrzucaniem starych mebli, zrywaniem podłóg czy kuciem w ścianach będą Tobie obce.

Jako osoba kupująca od dewelopera otrzymujesz mieszkanie w stanie deweloperskim. Pamiętaj, że możesz często skorzystać z opcji standard „pod klucz”, tutaj jak się domyślasz są trzy możliwości, które zależą od zasobności Twojego portfela. Możesz wybrać wykończenie mieszkania w standardzie: podstawowym, standardowym i premium. Jedyne co musisz zrobić to wstawić meble.

Nowe mieszkanie- nowy powiew świeżości

5. Materiały stosowane obecnie są dużo bardziej wydajne niż 40 lat temu. Również same technologie  wpływają znacząco na trwałość i koszty utrzymania budynku. Budynki nowe często posiadają windy, przestronne korytarze, klatki schodowe są dużo szersze, mamy również wiele rozwiązań dla osób niepełnosprawnych, parking pod budynkiem. Deweloper również zapewnia często udogodnienia takie jak: plac zabaw, pas zieleni wypoczynkowej, prawdopodobnie powstanie również lokal usługowy, który będzie sklepem dla mieszkańców budynku.

Kolejną rzeczą, która  podwyższa atrakcyjność nowych mieszkań to cisza i spokój od remontów na kilkanaście lat. Gdy już wszyscy wyremontują swoje mieszkania na pewno będziesz słyszał odgłosy remontu rzadziej niż w starym budownictwie.
Długie remonty elewacji tzw. „ocieplenie budynku”, remonty balkonów, remonty klatek schodowych wymiana całych pionów kanalizacyjnych bywają uciążliwe dla mieszkańców budynków w ,,starym budownictwie”. Dodatkowo nowe budownictwo ma wyższe standardy estetyczne, dzięki czemu z radością będziesz spoglądać na swoją okolicę.

6. Każdy wie, że nowe mieszkania są tańsze w eksploatacji.

  • brak podatku dla urzędu skarbowego w wysokości 2 %,
  • brak opłaty dla pośrednika
  • mniejszy czynsz dla spółdzielni czy wspólnoty,
  • nowy budynek to nowe rozwiązania oraz nowy styl zarządzania, często administratorem jest firma składająca się z kilku osób,
  • brak kosztów związanych z generalnym remontem,
  • brak funduszu remontowego bądź będzie egzekwowany w niewielkiej kwocie.

Bezpieczeństwo
Pamiętaj,
kupując nowe mieszkanie kierowałeś się pewnymi przekonaniami, tak jak Twoi sąsiedzi, z tego wniosek, że będziecie mieć podobne spojrzenie na pewne rzeczy. Pomyśl o tym, bo to może pomóc w komunikacji między wami.
Pierwszą rzeczą o której warto powiedzieć to parking pod budynkiem, bądź za szlabanem gdzie jest monitoring. Na osiedlach budowanych obecnie są domofony, wideodomofony, kamery. Teren jest ogrodzony, a na terenie osiedla często można  spotkać ochroniarza, który pełni również funkcję osoby informującej, gdzie i kiedy odbędzie się np. spotkanie mieszkańców .

To jest kilka podstawowych zalet, które wyróżniają nowe mieszkania na tle mieszkań z rynku wtórnego. Warto więc porównać zalety różnych rozwiązań i wybrać spośród nich najbardziej dopasowane do Twoich potrzeb.