5 zasad jak dobrze podpisać umowę wynajmu mieszkania

ModernHouse 2023-12-06

1. Najważniejsza rzeczą jest forma umowy wynajmu.
Wynajmującemu, jako osobie fizycznej, rekomenduje się podpisanie umowy najmu okazjonalnego. Wyłącza to stosowanie ustawy o ochronie praw lokatorskich.
W przypadku braku opłacania czynszu cała droga jest bardzo uproszczona.
Zawarcie umowy najmu okazjonalnego pozwala tobie szybko reagować w przypadku braku opłacania czynszu. Już sam fakt podpisania takiej umowy oraz wizyta u notariusza i poddanie się rygorowi egzekucji wpływa na to, z jakim najemcą mamy do czynienia.

2. Szczegółowe opisanie rzeczy stałych i ruchomym w mieszkaniu czyli tzw. protokół zdawczo-odbiorczy, który stanowi załącznik do umowy.

  • stany liczników i ich numery oraz zdjęcia,
  • kto przekazuje, co przekazuje, komu przekazuje,
  • data i godzina wykonania protokołu,
  • opis załączników,
  • dobra dokumentacja techniczna w postaci zdjęć jest najlepszym sposobem opisania stanu faktycznego mieszkania - takie szczegółowe zdjęcia mogą pomóc wam w przypadku sporów, czy pęknięcie na płytce było czy nie, a może w lodówce było 5 szuflad zamiast 2, itp.

3. Dokładnie rozpisane opłaty dodatkowe.
Czynsz dla Ciebie jako wynajmującego.  Pamiętaj, że podatek płacisz od czynszu a nie od opłat dodatkowych. Opisanie dokładnie czynszu i opłat za media pomoże wam uniknąć tłumaczenia się bądź wyjaśniania wszystkiego w urzędzie skarbowym. Opłaty dodatkowe z reguły są wpłacane na konto właściciela. Najemca może mieć nieuczciwe zamiary bądź zmieni mu się sytuacja finansowa. W przypadku opłacania mediów bądź opłat administracyjnych bezpośrednio na twoje konto unikniesz sytuacji, w której dowiadujesz się po kilku miesiącach w spółdzielni, że na twoim mieszkaniu jest zadłużenie.

4. Koniecznie weź kaucję - minimalnie jeden czynsz oraz opłaty dodatkowe.
Kaucja jest pobierana na wypadek braku zapłaty czynszu oraz ewentualnych zniszczeń. Warto wziąć pod uwagę standard mieszkania, który oferujesz najemcom. Jeśli masz pięknie wykończone mieszkanie, gdzie remont kosztował ciebie kilkadziesiąt tysięcy złotych to kaucja powinna być podwyższona o kilka procent.
Jednomiesięczny czynsz może być zbyt niski, aby pokryć straty w przypadku nieuczciwego lokatora, który na pożegnanie zostawił nam szkodę.

5. Sprawdź najemcę.
Sprawdzenie najemcę z imienia i nazwiska w google.pl bądź różnych social media pokroju Facebooka, Instagrama bądź nawet Twittera.

Poproś o referencje od poprzedniego wynajmującego. Najważniejsze abyś poruszył kwestie takie jak:

  • Jak długo tam mieszkał?
  • Czy płacił na czas czynsz oraz opłaty za media?
  • Poprosić o numer kontaktowy.

Jeśli ktoś z tym ma problem bądź przynosi nam referencję napisaną przez kolegę to powinno wzbudzić naszą czujność. Zaświadczenie z pracy, gdzie pracuje.
Sprawdź swojego najemcę w BIK i BIG.

Poświęć chwilę na rozmowę z najemcą, zwykła rozmowa może powiedzieć Ci bardzo dużą o osobie, wystarczy słuchać.