Działka budowlana, od czego zacząć poszukiwania?

ModernHouse 2023-06-21

Idealna działka to uzbrojony teren otoczony zabudową z każdej strony.
Znalezienie takiej działki to najlepszy sposób na uniknięcie dodatkowych kosztów, jednocześnie mając możliwość przeprowadzenia wywiadu z sąsiadami.
Następną rzeczą, którą powinieneś/powinnaś ustalić to rozmiar działki, jej kształt, nachylenie terenu oraz położenie względem stron świata.
Najwygodniejszym sposobem na wizualizację swojego domu jest narysowanie obrysu domu na kartce w kratkę. Skorzystaj z wygodnej skali np. 1 kratka oznacza 1m2 powierzchni. Następnie narysuj granice działki oraz obrys budynku z uwzględnieniem wjazdu, wejścia oraz tarasu. Nie zapomnij o uwzględnieniu garażu, ogrodu, trawnika, miejsca na kosze do śmieci. Takie zobrazowanie twoich preferencji pomoże Tobie zgłębić wiedzę na temat twoich potrzeb!
Jakie są Twoje oczekiwania?
Jakie cechy działki są dla Ciebie istotne?
Jakie parametry działkę wykluczają, bo uniemożliwiają budowę twojego wymarzonego domu?

Przeanalizujmy przykład prostokątnej działki z wjazdem od strony północnej.

Jeżeli umieścimy taras od strony zachodniej musimy wziąć pod uwagę, że latem będzie tam bardzo gorąco. Warto też wziąć pod uwagę nasłonecznienie tarasu. Jeżeli chcemy korzystać z tarasu w późniejszych godzinach warto przemyśleć o usytuowaniu tarasu od strony południowej, ponieważ tam najdłużej będą padać promienie słoneczne. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku tarasu od strony południowej słońce w samo południe będzie zbyt mocne, żeby korzystać z tarasu. Równie ważne są wymiary działki. Jeśli działka będzie zbyt wąska, może okazać się, że zrobienie tarasu od strony, którą wybrałeś/aś będzie niemożliwe ze względu na obowiązujące przepisy.

Jeżeli udało Ci się ustalić swoje wymagania następnym krokiem będzie przeglądanie ofert.

Tutaj przychodzą nam z pomocą:

  • internet, social media, portale, grupy,
  • wycieczka w teren poszukiwanej lokalizacji działki, słupy ogłoszeniowe, kartki na ogrodzeniach, banery,
  • sołtys, pani z pobliskiego sklepu,
  • trwające budowy,
  • przetargi z KOWR, gminy, urzędu miasta, itp.

Większość ofert będzie należała do biur nieruchomości. Jednak warto im zaufać, ponieważ rzetelni pośrednicy mają wiedzę i doświadczenie, które mogą okazać się bardzo pomocne przy zakupie danej nieruchomości.
Oczywiście, jak zawsze, warto od samego początku określić zasady współpracy tzn.:

  • wysokość prowizji,
  • zakres obowiązków pośrednika,
  • parametry szukanej działki,
  • załatwienie formalności,
  • sprawdzenie działki pod względem prawnym, warunków zabudowy bądź Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego,

Pamiętaj, że przy wyborze działki warto zwrócić uwagę na niżej przedstawione zagadnienia.

Każdy wie, że dobra lokalizacja to podstawa.

Odległość od szkoły, sklepu, lekarza, apteki czy miejsca pracy ma w większości przypadków kluczowe znaczenie. Warto również pamiętać o sprawdzeniu komunikacji z centrum oraz o połączeniach autobusowych w danej okolicy.
Mówimy tutaj oczywiście o jakości drogi oraz o czasie, który jest potrzebny aby przejechać dany odcinek drogi. Przykładowo jadąc tą samą drogą, z rana przejechanie drogi do punktu docelowego zajmuje godzinę, a po południu aż 2 godziny ze względu np. na korki. Warto więc wsiąść do auta i sprawdzić te parametry o różnych porach, aby być pewnym, co do czasu spędzonego na dojeździe do twojej nieruchomości.

Kolejną ważną kwestią są warunki podłączenia mediów.

„Jeśli chcesz coś zrobić dobrze, zrób to sam”

to powiedzenie zna wiele osób.
Warto jednak samodzielnie sprawdzić warunki podłączenia mediów, zapewnienia sprzedawcy mogą czasami być nieaktualne. Fakt, że w pobliżu znajduje się rurociąg z gazem bądź linia energetyczna niestety nie daje gwarancji bezpośredniego podłączenia.
Pamiętaj, że warto również sprawdzić w urzędzie gminy dostęp do drogi publicznej, bliskość słupów wysokiego napięcia, ukształtowanie terenu, rowy, wysypiska śmieci, itp.

Warto przeprowadzić wywiad środowiskowy.

Porozmawiaj z sąsiadami. Zapytaj ich jak się mieszka w danej okolicy.
Jakie są zalety i wady mieszkania  w tej lokalizacji.
Kto wie, może od sąsiada dowiesz się, że podczas jesieni bądź dużych opadów deszczu na działce stoi woda. Obojętnie czy zapytasz się o stojącą wodę po opadach czy głośność pobliskiej fabryki będzie to kluczowa wiedza, która pomoże Ci podjąć odpowiednią i świadomą decyzję.

Aby jeszcze bardziej zgłębić wiedzę na temat danej działki, warto sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego w obszarze, na którym znajduję się działka.

Jeśli takiego planu nie ma na dany teren to ponownie warto uzyskać informację w urzędzie gminy czy są prowadzone prace nad nim. W przypadku braku MPZP i prac nad jego uchwaleniem, złóż wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, aby dowiedzieć się czy wybudowanie domu jest dopuszczalne na tym terenie.

Na koniec pamiętaj, żeby

„Nie oceniać książki po okładce”.

Ładna działka z zieloną trawą może zachęcać do zakupu, jednak od wyglądu ważniejsza jest jakość gruntu. Jedną z najważniejszych cech danej działki to poziom wód gruntowych. Cena fundamentów na terenie płytko osadzonych wód gruntowych będzie znacznie wyższa.
Warto zapytać się sprzedającego o aktualne! badania geotechniczne bądź przeprowadzić je osobiście, aby uniknąć nieuczciwych sprzedawców równających działkę np. wywozem śmieci.

Reasumując, aby znaleźć odpowiednią działkę trzeba poświęcić i zaplanować jej kupno odpowiednio wcześniej. Będziesz mieć wtedy pewność, że zdążysz ją sprawdzić wyjątkowo dokładnie. Jeśli kupujesz po raz pierwszy, warto skorzystać z pomocy eksperta. Oszczędzisz wtedy czas i pieniądze, które musiałbyś wydać na niespodziewane wydatki.