Oszczędność w Twoim mieszkaniu...

ModernHouse 2023-06-28

Czy uświadamiasz sobie jakie ponosisz koszty w związku z
eksploatacją Twojego mieszkania?
Czy wiesz jakie możesz podjąć  działania aby obniżyć rachunki?
W tym artykule postaramy się zdradzić Ci kilka sposobów na obniżenie kosztów utrzymania nieruchomości.

Czy wiesz jaki duży wpływ na utrzymanie ciepła w Twoim mieszkaniu ma jego położenie?
Na pewno domyślasz się, że bezpośredni kontakt Twojego mieszkania z otoczeniem ma duży wpływ. Mieszkanie od strony południowej zawsze będzie cieplejsze od mieszkania położonego od strony północnej.
Większość osób podczas zakupu nie bierze takich aspektów pod uwagę i to duży błąd.
Zastanów się ile chcesz docelowo płacić za rachunki?

Warto też wspomnieć o innych aspektach lokalizacji mieszkania względem stron świata.
Pewnie nie każdy z nas wie, że słońce codziennie wędruje po elipsie horyzontu. Położenie słońca ma bardzo ważny wpływ na naturalne doświetlenie naszego mieszkania, a także na nasze samopoczucie!
Ważne pytania które warto sobie zadać przy wybieraniu położenia mieszkania to:
Gdzie dokładnie znajduję się lokal mieszkalny?
Parter w wieżowcu? To nie do końca dobry wybór pamiętaj, że każdy przedmiot rzuca cień!
Sprawdź czy podłoga jest ocieplona?
Czy pod parterem jest garaż, a może piwnica?
Ostatnie piętro w kamiennicy?
Co w przypadku mieszkania szczytowego znajdującego się na ostatnim piętrze budynku?
Pamiętaj, że ostatnie piętra są odsłonięte, szczególnie na działania warunków atmosferycznych takich jak wiatr, śnieg, deszcz.
Każdy z nas wie, że mieszkanie ma sześć boków z tego wniosek, że mieszkanie na ostatniej kondygnacji jest odsłonięte bardziej niż mieszkanie środkowe.

Ocieplenie budynku również znacząco wpływa na oszczędność Twojego mieszkania.
Na pewno słyszałeś o terminie „termoizolacja”, ocieplenie budynku.
Tutaj każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jest to szczególnie ważne w przypadku starszych budynków, które były wykonywane w słabszych technologiach.
Są tego świadome również spółdzielnie czy wspólnoty, co przekłada się na to,że modernizacje termoizolacyjne przeprowadzane są na bieżąco.
Warto abyś wiedział/a, że duży wpływ na termoizolacyjność ma materiał z jakiego został wybudowany budynek. Cegły są jednym z lepszych izolatorów, jeśli będziemy je porównywać np. do wielkiej płyty. Z kolei rynek pierwotny to nowe technologie, gdzie wszystkie normy są podyktowane restrykcyjnymi przepisami. Materiały są nowe, więc ich współczynniki są zbliżone do podawanych w tabelach przez producentów. Oczywiście jak się domyślasz, nowe mieszkanie zazwyczaj będzie posiadało lepszą charakterystykę cieplną.

Następną rzeczą jest tzw. opomiarowanie energii cieplnej.
Jak już pewnie każdy z was zauważył, jedno mieszkanie posiada podzielnik ciepła, w kolejnym tego podzielnika brak. Wynika to z różnej polityki wspólnot i spółdzielni.
Oczywiście musisz być świadomy/a tego, że różne firmy rozliczają te same media i stawki w różnych firmach mogą się różnić. Pamiętaj o tym, że opłaty ryczałtowe są wyższe jeśli nie są zamontowane podzielniki.
Warto wziąć to pod uwagę. Analizując kilka rachunków z różnych osiedli możemy zobaczyć duże różnice cenowe.

Równie ważna jest jakość stolarki okiennej i drzwiowej.
Przed zakupem warto sprawdzić okna i drzwi.
Sprawdzamy stan techniczny, otwieramy i zamykamy, sprawdzamy działanie mechanizmów, stan uszczelek. Stolarka okienna i drzwiowa ma duży wpływ na estetykę mieszkania, jak i obniżenie kosztów z tytułu ogrzewania, czy też energii elektrycznej. Na rynku istnieją różne pakiety szybowe, różne ramki, profile. Rozwiązań jest bardzo dużo. Obecnie coraz częściej spotykamy się z oknami trzyszybowymi i klejonymi.
Czy zdawałeś sobie sprawę z tego, jak ważna jest konserwacja okien po zakupie i prawidłowe strojenie?
Przygotowanie okien na zimę jest kolejną ważna czynnością, która zapewni Ci  efekty w postaci dłuższej sprawności okna. Producent zaleca spryskać uszczelkę silikonem, aby nadać jej elastyczności i ochronić ją przed niskimi temperaturami w zimie.
Kolejną czynnością zalecaną przez producentów okien jest zmiana docisku uszczelki w oknie. W zimę powinniśmy zwiększyć siłę docisku, a latem zmniejszyć.
Pamiętaj o tym, że większość firm oferuje serwis gwarancyjny jedynie przez pierwsze 5 lat, więc warto w tym okresie korzystać z wiedzy profesjonalistów.

Czy wiesz co składa się na opłaty za energię elektryczną?
Z badań wynika, że większość Polaków płaci za energię elektryczną, nie zdając sobie sprawy, za co dokładnie płacą.
Na fakturach roi się od różnych składników:
opłaty stałe, zmienne, opłata za samą energię, jak i za jej dystrybucję.
Większość z nas odczuwa na własnej kieszeni fakt podwyżek cenowych w koncernach energetycznych. Prawdopodobnie domyślasz się, że właściciel lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym ma mniej możliwości od właściciela domu, aby optymalizować wydatki na energię elektryczną. Warto doinformować się jaką posiadamy taryfę i jaka jest jej specyfikacja.
Co warto robić, a czego nie i kiedy?
Czy możesz zmienić dostawcę energii?
Zobaczysz, że może to skutkować dużą oszczędnością na fakturze - nawet do 25 procent.

Czy znasz termin charakterystyki cieplno- energetycznej?
Ktokolwiek kupował mieszkanie spotkał się z terminem, „świadectwo charakterystyki energetycznej”. Oznacza to ilość zapotrzebowania na ciepło do ogrzania konkretnej powierzchni lokalu. Jeśli chodzi o ten dokument to warto wiedzieć, że:
Deweloperzy najczęściej wydają jedno świadectwo na całą inwestycję. Ostatecznie charakterystyka energetyczna w konkretnym mieszkaniu może się niewiele różnić od tej deklarowanej przez dewelopera, co ma ostateczny wpływ na wysokość rachunków w skali roku.

Na rynku wtórnym kupujący ma prawo żądać takiego świadectwa od sprzedającego, o czym na pewno poinformuje go agent biura nieruchomości bądź notariusz w trakcie zbycia lokalu mieszkalnego.

Jeśli udało Ci się dotrzeć do tej części artykułu to dobry znak. Dzięki zdobytej wiedzy zaczniesz więcej oszczędzać na rachunkach.