Jak wybrać kierownika budowy?

ModernHouse 2023-09-20

Kierownik budowy jest odpowiedzialny za prace wykonywane według projektu architekta.
Najlepszą opcją jest znalezienie kierownika, który będzie budował jak dla siebie.
Będziesz mógł z nim porozmawiać, jakie rozwiązania są lepsze, a które gorsze, do czego opłaca się dopłacić, a z czego warto zrezygnować. Warto też sprawdzić, czy można zastąpić materiały z projektu innymi posiadającymi taką samą wytrzymałość bądź charakterystykę.

Często warto przekazać projekt kierownikowi wcześniej, aby go przeanalizował i wstępnie zaakceptował. Kierownik to zarządca na budowie, który powinien być praktykiem z krwi i kości. Powinien znać aktualne ceny materiałów oraz mieć kontakty z różnymi wykonawcami oraz składami budowlanymi. Kierownik to menadżer wykonujący projekt architekta. Możliwe, że w przypadku sytuacji awaryjnej kierownik będzie musiał sam podjąć decyzję, dlatego dobrze jeśli kierownik, którego wybierzesz myśli podobnie jak Ty.

Warto żebyś zdał sobie sprawę, że architekt i kierownik budowy to dwie osoby niezależne od siebie, ale pracujące nad tym samym projektem, którym jest budowa Twojego domu. Korzystaj z osób komunikatywnych, które wiedzą, że żeby dojść do porozumienia trzeba rozmawiać mądrze.

Dobrą praktyką jest ustalenie z kierownikiem budowy ilości wizyt na placu budowy. Są osoby które ograniczają tę liczbę do 4 i uznają całą współpracę za konieczność.
Przy takim założeniu finalny skutek może być taki, że wykonawcy robią to co chcą i jak chcą nie zwracając uwagę na jakość wykonywanej usługi. Z kolei kierownik budowy wypełnia dziennik budowy na podstawie szybkiej inspekcji oraz zdjęć. Niezależnie jakiego kierownika wybierzesz musisz być świadomy konsekwencji swojego wyboru. Warto zwrócić uwagę na to, że kierownik budowy to osoba analityczna z umysłem konstruktora, a budowa domu jest złożonym procesem wymagającym wiedzy z zakresu konstrukcji i technologii budowlanych. Kierownik bierze na siebie odpowiedzialność, że projekt został wykonany ściśle według planu i poświadcza, że budek jest w dobrym stanie technicznym oraz, że zostały podczas budowy zachowane standardy prawa budowlanego i budynek nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców.

Pamiętaj, że po wybudowaniu domu będzie bardzo ciężko zniwelować błędy, których można było uniknąć na etapie wykonania. Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy technicznej, aby kontrolować na bieżąco wykonanie domu, to warto posiłkować się ekspertem w postaci inżyniera częściej niż 4 razy.

Kierownik jest najważniejszy w całym procesie budowy domu dlatego nie warto oszczędzać przy jego wyborze!
W gruncie rzeczy na taniego kierownika stać tylko bogatych ludzi. Jest to oczywiście stwierdzenie całkiem przewrotne. Wyobraź sobie, że niedociągnięcia ekipy budowlanej, które nie zostały dokładnie sprawdzone przez dobrego kierownika, mogą skutkować remontami nawet co kilka lat np. poprzez złą izolację wilgoci w ścianach budynku. Takie remonty wiążą się z wysokimi kosztami. Niestety, kiedy wychodzi na jaw fakt o tym problemie, jest za późno, aby go naprawić. Ostatecznie koszty napraw i remontów mogą znacząco przewyższyć wysokość wynagrodzenia dobrego kierownika budowy.

Pytania które warto zadać kierownikowi?

  • Co pan myśli o projekcie?
  • Co jest najtrudniejsze do wykonania ?
  • Co można uprościć nie ingerując znacząco w projekt architekta?
  • Jeśli masz wątpliwości co do projektu, pytaj się o wszystko.
  • Czy chce pan przeanalizować projekt w domu? Mogę panu go przekazać na kilka dni.
  • Czy zna Pan projektanta który wykonywał projekt?
  • Co pan robi w przypadku gdy fachowiec źle wykonuję swoja pracę?
  • Czy projekt może być błędnie wykonany?
  • Czy zdarza się, że założenie z projektu jest niemożliwe do wykonania bądź mało praktyczne? (niech poda przykłady z praktyki);
  • Jaki pan proponuje model współpracy rozliczania z wykonawcami?
  • Poproś o numer telefonu do wykonawców, którym powierzył budowę;
  • Jak wygląda cała współpraca z kierownikiem, kierownik-architekt, kierownik-wykonawcy;
  • Jak często Pan będzie na budowie i jak będzie pan reagował na niesolidnych wykonawców?
  • Jakie będą pana obowiązki?
  • Czy zapewni pan tablice informacyjną i geodezyjne wytyczenie domu?
  • Czy należy do Izby Inżynierów budownictwa, czyli czy ma uprawnienia?
  • Czy pomoże przy wyborze wykonawców?

Najlepiej ustalić z kierownikiem stałą kwotę za prowadzenie budowy.
Wyobraź sobie sytuację, gdy przyjeżdżasz na plac budowy i okazuję się, że ekipa robi strajk, bo nie ma wypłaty, a szef ekipy mówi jasno, że chce zaliczkę. Warto wtedy zadzwonić do kierownika, aby przyjechał i odebrał to, co zrobili i stwierdził wspólnie z Tobą czy faktycznie zaliczka może być wypłacona i w jakiej wysokości tak, aby była proporcjonalna do wykonanych prac.

Sytuacja, w której prace nie zostały wykonane, pieniądze wypłacone, a ekipy brak są bardzo częste. Wynika to z braku fachowego zarządzania i komunikacji. Najlepszą opcją jest korzystanie z osób niezależnych. Unikaj sytuacji kiedy projektant jest również kierownikiem budowy. Warto korzystać z niezależnego kierownika. Taka osoba może zauważyć ewentualne błędy. Jest to również nowe spojrzenie na cały koncept.
Kolejnym przykładem jest polecenie kierownika przez wykonawcę. Czasami może z tego wyniknąć konflikt interesów. Kierownik będzie stawał i usprawiedliwiał wykonawcę zamiast reprezentować Ciebie.

Może również korzystać z tak zwanego wykonawcy generalnego czyli firma wycenia wszystko od A do Z i realizuje plan według ustaleń. W takim przypadku warto posiłkować się inspektorem, który będzie kontrolował prace generalnego wykonawcy.

Łączenie funkcji kierownika i inspektora jest skrajne i niedopuszczalne!