Umowa najmu 8 najczęstszych błędów

ModernHouse 2023-11-29

Każdy z nas popełnia błędy, jednak najważniejsze to zauważyć je i nie popełniać tych samych ponownie. Skorzystaj z listy, którą stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie na podstawie najczęściej pojawiających się błędów w prawdziwych historiach, które poznaliśmy od naszych klientów.

1. Niesprawdzenie opłat dodatkowych związanych z użytkowaniem mieszkania.
Często spotykamy się z sytuacją, kiedy nie otrzymaliśmy od właściciela konkretnych informacji dotyczących wszystkich opłat. Czynsz to nie wszystko, warto zapytać się o ciepłą wodę i ogrzewanie.
Kto wcześniej tam mieszkał i czy w ogóle mieszkał?
Poproś o rachunki poprzednie z różnych okresów, aby mieć pewność czy w twoim przypadku rachunki będą takie, jakich oczekujesz. Zabezpieczysz się w ten sposób przed niemiłym zaskoczeniem dużą dopłatą np. za ogrzewanie.

2. Niesprawdzenie czy w mieszkaniu jest wilgoć, pleśń i grzyb.
W przypadku gdy mieszkanie jest odświeżone, nie widzisz dokładnie w jakim stanie są ściany. Warto bezpośrednio zapytać właściciela o to, czy w mieszkaniu jest wilgoć, pleśń lub grzyb.

3. Niesprawdzenie sprzętu AGD w mieszkaniu
Sprawdź czy lodówka cicho pracuje; zapytaj również właściciela o klasę zużycia prądu tego urządzenia.

Najczęstsze usterki to:

  • psujący się piec gazowy.
  • niesprawna pralka, która nie potrafi doprać ubrania.
  • piekarnik, który nie jest w stanie upiec ciasta.

Pamiętaj o zapisie w umowie najmu, kto odpowiada za naprawę sprzętu AGD.
Zazwyczaj duże sprzęty lodówka, pralka, piekarnik są po stronie wynajmującego rzeczy mniejsze jak żarówka, uszczelka itp. jest po stronie najemcy.

4. Niesprawdzenie kierunków świata tzw. wystawy okien.
Może  się okazać po kilku dniach od wprowadzenia, że mieszkanie jest depresyjne. Słońce praktycznie nie zagląda w okna. Ciągły półmrok w mieszkaniu powoduje złe samopoczucie. Najlepszy kierunek, gdzie wychodzą okna to południe, południowy zachód bądź wschodnio-południowo- zachodnie.

5. Niesprawdzenie komunikacji bądź źle sprawdzona komunikacja/dojazd do miejsca pracy.
Pamiętaj, warto sprawdzić realny czas dojazdu do konkretnego miejsca w określonych porach dniach. Rano, kiedy każdy rusza do pracy ulice są zakorkowane, co może się przełożyć na czas, który będziesz musiał codziennie przeznaczyć na dojazd. Sprawdź też dojście pieszo do miejsca zamieszkania. Czasami zdarza się że po wyjściu z autobusu o 23.00 musimy przejść przez lasek, który nie jest w ogóle oświetlony. Zwróć też uwagę na szerokość wjazdu na osiedle. Może się zdarzyć, że droga jest bardzo wąska, co również wpływa negatywnie na komunikację, gdzie czas wyjazdu z osiedla na drogę główną może się wydłużyć o godzinę.

6. Brak negocjacji.
Większość osób nie negocjuje niczego i to duży błąd ponieważ negocjacje mogą dotyczyć wszystkiego. Można negocjować czynsz, warunki umowy, itp.

7. Braki w umowach
Często zdarzają się błędy dotyczący, daty, czynszu, kaucji. Dzieje się tak, ponieważ
spora grupa osób w ogóle nie czyta umów i podpisują umowy w tak zwanej “dobrej wierze” wierząc, że druga strona nie działa na ich niekorzyść i ma dobre intencje. Różnie z tym bywa, często takie działanie kończy się kłótnią między stronami.

Najczęstsze błędy jakie występują w umowach najmu:

  • brak daty w umowie,
  • nie wiadomo, kto komu umowę może wypowiedzieć i na jakich warunkach,
  • brak opisania kaucji,
  • brak określonych warunków, kiedy właściciel może wejść do mieszkania,
  • na jakiej podstawie i w jaki sposób rozliczamy media, woda, ogrzewanie,
  • brak protokołu zdawczo-odbiorczego,
  • kto odpowiada za sprzęt AGD i jego ewentualne naprawy.

8. Niesprawdzenie głośności mieszkania.
Obecnie dużą osób pracuje zdalnie w mieszkaniach, organizują sobie tak zwany home office. Warto zwrócić uwagę, co słychać w mieszkaniu, w jakich godzinach mieszkanie jest narażone na dźwięki z zewnątrz i jakie to są dźwięki.

Najbardziej narażonymi mieszkaniami na przenikliwość dźwięku są mieszkania w wielkiej płycie, gdzie stropy, podłogi oraz ściany są wykonane z tego samego materiału. W takich mieszkaniach często żyjesz życiem sąsiadów, bo w większości przypadków ich słyszysz przez cały czas. Pamiętaj, aby sprawdzić czy mieszkanie znajduję się blisko ciągu komunikacyjnego. Mogą to być schody bądź winda.

Musisz być świadomy, że jeśli mieszkanie znajduje się blisko klatki schodowej, że za każdym razem będziesz słyszał odgłosy lokatorów.

Na koniec bonus dla wytrwałych czytelników. Czyli kolejny warunek, który również warto poddać procesowi weryfikacji to:

Sprawdzenie sąsiedztwa.
Co się dzieję naokoło jest bardzo ważne. Okna sypialni wychodzące na parking. Zadaj sobie pytanie, czy chcesz spać przy otwartym oknie słuchając dźwięku odpalanych aut bądź pisku opon? Obok mieszkania znajduję się warsztat samochodowy, ciągle słychać odgłosy z warsztatu, czuć zapach spalin.
Częstym problemem jest blisko umieszczony kosz na śmieci bądź cała komórka, w której znajdują się pojemniki. Linia autobusowa bądź główny ciąg komunikacyjny blisko mieszkania również może przysporzyć problemów.
Mieszkanie nad lokalem usługowym, gdzie jest kebab bądź ogródek piwny może jednym się podobać, a innych odpychać.
Obojętnie czy mieszkanie będzie w wielkiej płycie, w dobrej lokalizacji czy dom na peryferiach miasta to warto mieć pewność czy mieszkanie faktycznie spełnia nasze oczekiwania.